מאמרים וטיפים

חינוך פיננסי לילדים: מתי ואיך להתחיל לדבר על כסף?

צריך לדבר עם הילדים על כסף. זה אפילו חשוב כחלק מהכנה לחיים האמיתיים. חינוך פיננסי לילדים מתחיל בגיל 5 ונמשך כל הדרך

גיל חמש הוא הגיל האידיאלי להתחיל לדבר עם ילדים או נכדים על כסף. יש רבים המהססים לדבר עם ילדיהם על הנושא, אך כסף אינו טאבו!! כסף אינו מטרה, הוא אמצעי להגשמת יעדים וחלומות, ולכן יש צורך אמיתי לדבר על כך בבית – חינוך פיננסי לילדים.

דוגמא אישית של ההורים בהתנהלות נבונה ויעילה עם כסף, מקרינה על ילדים. כדאי מדי פעם לקחת ילד לקניות מזון, עם רשימה, וכך יובהר לו שקונים באמת את מה שצריך.

חינוך פיננסי לילדים – צעדים ראשונים

לפי הגילאים השונים, כך תהיה רמת השיח הפיננסי. בית שהשיח הפיננסי נוכח בו, יגרום לילדים להיות אנשים בוגרים עם כלים להתנהלות נכונה ועם ידע ומיומנויות לקבלת החלטות יעילות.

חשוב לגרום לילד להבין כללים של צרכנות נבונה. הבדל בין ‘צריך’ או ‘רוצה’. הבנת החשיבות של החיסכון כבר בגיל צעיר. באמצעות נתינת דמי כיס בצורה מושכלת והכוונה נכונה, הילד יבין שהכסף הוא משאב מוגבל וכשמעוניינים לרכוש מוצר/צעצוע מסוים, חוסכים עבורו זמן מסוים ואז מגשימים חלום ורוכשים.

יש פה גם עניין של דחיית סיפוקים, שיסייע לו בחיים, ובייחוד כמבוגר שצריך לקבל החלטות מושכלות.

זה אולי חלום קטן אבל זו הדרך שלנו בתור בוגרים, לבנות לעצמנו תקציב משפחתי, ולהכניס פנימה שאיפות וערכים, שחלקם עולים כסף, אם רוצים להגשימם.

וכך אנו בונים תקציב מאושר, שבתוכו יש סעיפים שמגשימים חלומות, גם אם הם דורשים סבלנות לזמן ארוך. הילד יכול להיות שותף בחלומות המשפחתיים ולראות איך הוריו מגשימים אותם בשום שכל. זו דוגמא אישית מצויינת, שתהפוך את הילד לבוגר עם תובנות שימנעו ממנו נפילות כלכליות.

חשוב להסביר לילד את ההבדל בין ‘צריך’ לבין ‘רוצה’. אנו חיים בתקופה שבה הפרסומות רודפות אחרינו יום ולילה, ואנו צריכים לסגל לנו ולילדינו פילטרים שבאמצעותם נחליט מה באמת צריך ומה לא. חשוב להעביר לילדים שכסף הוא גם כלי לעשות טוב לזולת, בצורה קבועה, למשל באמצעות תרומה.

ממליץ לכם מאוד לקנות ספר ילדים מעולה של נתנאל אלוש, שגם הוא יועץ לכלכלת המשפחה. הספר כסף לא גדל על העצים מביא חינוך פיננסי לילדים בדרך קלה ונעימה וממחיש לילדים את הנושא עם דוגמאות מהחיים. הספר לגילאי גן חובה עד כיתה ד’.

חינוך פיננסי לילדים בוגרים

בגילאים בוגרים יותר כדאי ללמד אותם מושגים בסיסיים כמו בנקים, קניה בתשלומים, הלוואות, בניית תקציב שאיתה יוכל לתכנן לעצמו הוצאות. זה יסייע לילד לתכנן את עצמו, ביחוד כשהוא כבר עובד בחופשים ויש לו הכנסה.

לצפייה עם הילדים

מה חדש?
מטבעות בצנצנות - מתחילים לחסוך

איך מתחילים לחסוך?

היכולת לחסוך תלויה בשני גורמים: הפער בין ההכנסות להוצאות, ותכנון תקציבי. קבלו טיפים אפקטיביים לצעדים ראשונים בחיסכון למטרה שלכם.

קראו עוד »
Skip to content