מאמרים וטיפים

איך לחסוך להשכלה גבוהה לילדים?

השאיפה לחסוך להשכלה גבוהה עבור הילדים משותף להורים רבים. כמה לחסוך? איך לחסוך? הכירו את האפשרויות לחיסכון.

לאחרונה נשמעת דעה האומרת שהשכלה אקדמית איננה משמשת עוד מפתח לקריירה כבעבר. למרות זאת ברור שגם בשנים הקרובות אנשים צעירים יהיו זקוקים להכשרה בתחילת חייהם, תהייה זו השכלה אקדמית, מקצועית או יזמית.
לכן הורים רבים מבקשים לחסוך עבור ילדיהם לצורך השכלה גבוהה או הכשרה אחרת. כיצד ניתן לוודא שלילדים יהיה את הסכום הנדרש ללימודים?

כמה לחסוך?

תחילה יש לשאול מהו הסכום שאותו רצוי לחסוך להשכלה גבוהה. התשובה תלויה, בין השאר, בסוג ההכשרה. אין דין שכר לימוד של שנת לימודים אקדמית באוניברסיטה כדין שכר לימוד במכללה פרטית, קורס מקצועי, או שנת לימודים במוסד בחו”ל. אם נדרשת שנת מכינה, אקדמית המחיר עולה בהתאם.

שכר לימוד אוניברסיטאי לתואר ראשון עומד בשנת הלימודים תשפ”א על 10,198 ש”ח לשנה (לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה), ויכול להגיע עד לכ-50,000 ש”ח לשנה אחת (למשל בלימודי משפטים במסלול ישיר לתואר שני MBA במנהל עסקים במכללה הבין תחומית בהרצליה).

בנוסף לשכר הלימוד ישנם הורים שמעוניינים לממן, לפחות באופן חלקי, עלויות נוספות בזמן הלימודים כמו שכר דירה, רכב ועוד.

לכן, קשה לייעץ מהו הסכום שאותו יש לחסוך להשכלה גבוהה. מדובר בהחלטה שקשורה לסדרי עדיפויות אישיים של כל משפחה. עם זאת ככל שקיים רצון לסייע סיוע רחב יותר לסטודנט/ית הצעיר/ה, כך כדאי להיערך לקראת תקופה זו זמן רב יותר מראש.

איך לחסוך?

שני כלים מובנים עומדים לרשות הצעירים בישראל עם הגיעם לגיל 18 ועם שחרורם משירות צבאי: הראשון הוא חסכון לכל ילד והשני הוא הפיקדון האישי לחיילים משוחררים.

חסכון לכל ילד/ה: בתכנית מופקדים 50 ש”ח לילד/ה מדי חודש עד גיל 18, בנוסף לקצבת הילדים המשולמת עבורו/ה. הכספים מועברים לחיסכון בקופת גמל או בבנק. בנוסף ל-50 ש”ח, המופקדים מידי חודש על ידי הביטוח הלאומי, ניתן לחסוך סכום נוסף של 50 ש”ח, מתוך קצבת הילדים.
לפי מחשבון הביטוח הלאומי יגיע חסכון זה עבור ילד/ה שנולד/ה, לצורך הדוגמה, בשנת 2017 לכ-11,500 ש”ח בתכנית הבסיסית, ולכ-20,100 ש”ח אם יופקדו 50 השקלים הנוספים מידי חודש.

פיקדון אישי לחיילים משוחררים: הפיקדון האישי הינו סכום כספי העומד לרשות חיילים משוחררים. את כספי הפיקדון האישי ניתן למשוך מהיום ה-14 מסיום שירות החובה, או מסיום שירות הלאומי-אזרחי, לטובת 6 מטרות, אחת מהן היא רכישת השכלה גבוהה.
לאחר 5 שנים ממועד סיום השירות ניתן לממש את כספי הפיקדון לכל מטרה. נכון לתחילת 2021 זכאים לוחמים לכ-830 ש”ח עבור כל חודש שירות ותומכי לחימה לכ-692 ש”ח עבור כל חודש שירות. אחרים, כולל מסיימי שירות לאומי-אזרחי, זכאים לכ-554 ש”ח עבור כל חודש שירות.

חסכון נוסף: קיים טווח רחב מאוד של מכשירי חסכון בהם אפשר להשתמש לחסכון להשכלה גבוהה. כלים כמו קופת גמל להשקעה ופוליסות חסכון יכולים לשמש גם למטרה זו.

כדאי מאוד לחסוך לקראת מטרה זו מגיל צעיר, גם אם מדובר בהפקדת סכום חודשי קטן לכל ילד, מכיוון שהטווח הארוך של החיסכון מאפשר צבירה נאה של כסף וכן של ריבית או תשואה. כדאי לבצע השוואה בין מכשירי ההשקעה השונים וכן לוודא שתקציב ההוצאות וההכנסות של המשפחה נשאר מאוזן גם לאחר ההפרשה לחסכון.

ואם הכסף לא מספיק?

גם אם לא התחלתם לחסוך להשכלה גבוהה בזמן, וגם אם כן, כדאי מאוד להתעניין באפשרות קבלת מלגות לימודים. קיימות מלגות שונות, חלקן בתמורה לפעילות כלשהי ואחרות ללא דרישה כזו. לכל מלגה קריטריונים שונים לקבלה, ומומלץ לבדוק אילו מלגות עשויות להתאים.

בנוסף קיימות הלוואות מיוחדות לסטודנטים, לרוב בתנאים טובים יחסית. בחלק מהמקרים ניתן להתחיל להחזיר את קרן ההלוואה רק לאחר סיום הלימודים.

וכמובן שהסטודנט/ית הצעיר/ה יכול/ה להשתתף אף הוא במאמץ. סטודנטים רבים משלבים לימודים עם עבודה, בעיקר בשנים המתקדמות של התואר.

מה חדש?
מטבעות בצנצנות - מתחילים לחסוך

איך מתחילים לחסוך?

היכולת לחסוך תלויה בשני גורמים: הפער בין ההכנסות להוצאות, ותכנון תקציבי. קבלו טיפים אפקטיביים לצעדים ראשונים בחיסכון למטרה שלכם.

קראו עוד »
Skip to content